Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Токсикоманія: залежність, від якої страждають діти та підлітки в усьому світі

Токсикоманія: залежність, від якої страждають діти та підлітки в усьому світі

Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
24 February 2023

Токсикоманія – це одна з сильних наркотичних залежностей, яка найбільше поширена серед дітей і підлітків. Це не дивно, оскільки щоб нюхати речовини, не доводиться витрачати великі гроші. Навіть марихуана коштує більше ста-двохсот гривень (а для підлітка це досить велика сума), а ось клей або іншу речовину, яке навіть не входить до переліку наркотичних препаратів, можна купити за копійки. Саме через це і розвивається токсикоманія – залежність, яка завдає непоправної шкоди організму, адже дихати чимось – це приймати отрути (токсини), які руйнують органи.

Тому можна з упевненістю сказати, що від токсикоманії шкоди дійсно багато. І нехай все виглядає не настільки жахливо, як ін’єкційна наркоманія, на токсикоманію теж не можна закривати очі. Тому що ця проблема з’явилася ще в дев’яностих і досі не була викоренена. На жаль, багато підлітків і навіть дітей пробують нюхати препарати і вважають, що це весело і зовсім не шкідливо. Хоча, беручи кожну дозу токсинів, вони наближають момент, коли у них починають розвиватися хвороби, що виникають через періодичну або хронічну інтоксикацію.

Що таке токсикоманія

Лікарі-наркологи постійно нагадують про те, що токсикоманія – це один з найпоширеніших видів наркоманії. Тому не варто себе обманювати тим, що токсикомани вживають речовини, що не належать до офіційно зареєстрованих наркотиків. Тому що токсикоман – це людина, яка вживає психоактивні речовини, що впливають на його психіку і викликають наркотичне сп’яніння. Людина, яка нюхає щось, часто відчуває такий же «кайф», як і «юридично визнаний» наркоман. Але на неї не поширюються кримінальні та правові акти, тому вирішити проблему з токсикоманією ще складніше, ніж контролювати наркоманію.

Щоб розпізнати ознаки токсикоманії у підлітків, потрібно розуміти, що саме відбувається з людиною, коли вона починає нюхати речовини. Коли людина вживає цей вид наркотику, спочатку її стан починає сильно нагадувати алкогольне сп’яніння. Дуже часто оточуючі не можуть зрозуміти, що відбувається, оскільки людина поводиться, як п’яна, при цьому від неї немає відповідного запаху. Токсикоман починає багато говорити, у нього відбувається порушення координації рухів, також часто буває складно вимовляти деякі слова. А ще, люди починають забувати, про що говорили, по сто разів повторювати одне і те ж, але при цьому, не переставати розмовляти.

Через деякий час настрій ще більше підвищується, людина не може всидіти на місці, їй постійно хочеться щось робити, кудись бігти. При цьому вона може відразу ж забувати свої ідеї, переходити до нових або повторювати по колу одне і те саме, будучи впевненим у тому, що говорить про абсолютно нові речі. Також перебуваючи поруч з людиною під речовиною, складається враження, що вона погано бачить і розрізняє оточуючих. Їй дуже складно перемикати увагу, до того ж, його реакції значно знижені.

У деяких токсикоманів виникає відчуття легкості у всьому тілі, їм здається, що вони можуть злетіти, що вони знаходяться в невагомості. Також наркотичне сп’яніння проявляється через різні галюцинації. Найчастіше, це зорові ілюзії, хоча можуть бути і слухові. Токсикомани називають такі галюцинації «мультиками», оскільки перед їх очима з’являються яскраві картинки, які швидко змінюють один одного. Хоча, чим довше людина приймає, чим частіше «мультики» перетворюються на справжні «фільми жахів». Що ж стосується слухових галюцинацій, то, в більшості випадків, це музика або голоси. Причому людина може чути як шум, так і чіткі фрази і навіть вести бесіди зі своїми невидимими співрозмовниками.

До чого призводить токсикоманія

Наслідки токсикоманії проявляються як в зовнішніх станах, так і в психічних розладах. Дуже часто токсикомани одягаються неохайно. Вони перестають регулярно приймати душ, хоча він їм просто необхідний, оскільки від них йде специфічний хімічний запах. Через постійне використання токсичних речовин, він вїдається в шкіру і волосся.

Також в життя у наркоманів, які нюхають хімічні токсичні препарати, починаються різкі зміни. Зазвичай це відбувається через те, що людина поводиться неадекватно. Вона може проявляти несподівану і невмотивовану агресію до друзів, рідних, бити тварин. Також у токсикомана спостерігаються різкі перепади настрою, він не може сконцентруватися на чомусь одному, починає відставати в навчанні, якщо мова йде про дитину або підлітка.

Чим більше людина вживає – тим гірше стає її фізичний стан. Токсикоман починає відчувати постійну втому, йому нічого не цікаво, він хоче спати. Також з’являється запаморочення, головний біль, пропадає бажання займатися фізичної активності.

Через те, що з часом дозу доводиться збільшувати, ураження органів токсинами стає все сильніше і серйозніше. Це і призводить до погіршення фізичного і психологічного стану хворого. У нього формується стійка залежність, з якою можна боротися тільки в спеціалізованій установі під наглядом фахівців.

Якщо говорити про симптоми токсикомана, на які оточуючим варто звернути увагу і починати бити тривогу, то до них належать такі зовнішні ознаки:

  •  людина починає різко худнути, швидко втомлюватися;
  • її шкіра стає блідою, стає добре видно венозну сітку;
  • на язику утворюється щільний білий або жовтуватий наліт;
  • очі постійно почервонілі, зіниці – розширені, людина майже не реагує на світло;
  • у токсикомана сильно набрякають кінцівки, а також з’являється набряклість на повіках;
  • у деяких утворюються висипання на шкірі і почервоніння;
  • починає сіпатися рот, тремтять повіки, з’являється тремор;
  • якщо це вже не підліток, то незважаючи на молодий вік, можуть проявлятися ознаки старіння: шкіра стає зморшкуватою, волосся тьмяніє, нігті швидко ламаються, випадають зуби.

Якщо ж говорити про зміни в поведінці, то токсикоманія речовин призводить до неконтрольованої агресії. Людина може відчувати несподівані припливи злості, неадекватно реагувати на зауваження. Вона перестає сприймати критику, дуже негативно реагує на будь-які коментарі в її сторону. У деяких випадках токсикоман просто замикається в собі, повністю відсторонюється від оточуючих і занурюється в себе.

Наркоманія і токсикоманія, як види залежності, також сильно впливають на розумовий розвиток. Коли підліток систематично нюхає клей або інші токсичні речовини, він дуже швидко забуває інформацію, йому стає складно вимовляти слова. А після чергової дози мова, навпаки, прискорюється, він може дуже часто використовувати жаргони і мати, навіть якщо в тверезому стані такого не спостерігається. Також з’являється бажання постійно жартувати, хоча жарти, в більшості випадків, абсолютно несмішні.

Потрібно розуміти, наркоманія і токсикоманія можуть проявлятися саме як залежність навіть після першої дози, а їх наслідок – це серйозне порушення в роботі організму. Не секрет, що у підлітків досить слабка імунна система, якій складно чинити опір токсичному впливу. До того ж, у підлітків тендітні стінки судин.

Від постійного вдихання токсичних речовин також страждає нервова система, головний мозок. Тому крім неврологічних проблем, у токсикоманів часто спостерігаються сильні головні болі в потиличній частині.

У разі систематичного вдихання токсичних речовин, у підлітка може розвинутися епілепсія, яка залишиться на все життя. Також бувають випадки, коли вживання призводить до такого порушення психіки, як слабоумство. Це може бути як дебільність, так і імбецильність. Крім цього, серед наслідків вживання зустрічається і розсіяний склероз, атрофія нервів, нервовий тік.

Залежно від стану організму, токсикоманія може стати причиною розвитку різних хвороб і дуже складно передбачити, що буде уражено в конкретному випадку. Ось чому так важливо вчасно звернутися до фахівців.

Якщо ви бачите, що поведінка вашої дитини змінилося – перестрахуйтеся і підіть на консультацію до психолога-невролога. Він допоможе зрозуміти, чи є проблема і пояснить, що потрібно робити, щоб її вирішити.

У клініці доктора Кадирова завжди готові допомогти токсикоманам і вилікувати їх, поки не стало надто пізно.

Автор статьи
Кадыров Асан Османович
Кадыров Асан Османович
Нарколог, врач высшей категории
Стаж: 35 лет
Ваш близька людина став жертвою залежності?

    *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
    Анонімна консультація

      Замовити

        Записаться на прием