Україна, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5а, ПН-ВС 24/7
Залежність від соцмереж: як зрозуміти, що людина залежна і що з цим робити

Залежність від соцмереж: як зрозуміти, що людина залежна і що з цим робити

Асан Кадыров
Асан Кадыров
10 Квітня 2021

Для сучасної людини інтернет став незамінною річчю. Це не дивно, оскільки саме він дає море інформації і можливостей. Зараз, підключившись до мережі можна робити все: заробляти гроші, слухати музику, дивитися фільми і серіали, займатися спортом, вчитися на різних курсах. Загалом, інтернет економить багато часу і дає масу можливостей.

Але далеко не всі люди використовують його лише на користь собі. На жаль, як і будь-яка річ, інтернет може бути не тільки корисним, а й шкідливим. І шкодить він тим, хто схильний до залежностей. Завдяки появі інтернету з’явилася абсолютно нова залежність, яка сильно почала прогресувати в останнє десятиліття – це залежність від соціальних мереж. Здавалося б, чим можуть нашкодити мережі? Адже це можливість ділитися зі своїми друзями радістю через пости і фотографії, спілкуватися, завжди бути в курсі подій. Ось тільки далеко не всі обмежуються здоровим спілкуванням. Є люди, для яких мережі стають справжнім наркотиком, і вони дійсно не можуть спокійно жити, якщо у них в руках немає телефону або ж вони не отримують доступ до мережі, щоб в черговий, тисячний раз, переглянути стрічку і зробити новий пост.

Залежність від соціальних мереж: що це?

У Чиказькому університеті психології були проведено безліч досліджень, які показали, що залежність від соціальних мереж не поступається за своїм руйнівним психічним впливом сигаретам і алкоголю. На жаль, сучасна людина, втомлена від стресів, переживань, негативних емоцій, постійно шукає для себе своєрідну віддушину, то заняття, яке допоможе їй забути про проблеми. І якщо одні знаходять себе в якихось цікавих хобі, активних видах спорту, туризмі, то інші просто стають заручниками інтернету, зокрема, соціальних мереж.

Коли з’являється залежність від соцмереж, в якийсь момент потрібно поставити запитання: як позбутися від цієї пристрасті і чи можна це зробити без сторонньої допомоги? Багато хто вважає, що тут немає хімічного впливу на організм, а значить, кинути постійно сидіти в соціальних мережах – це дуже просто. Ось тільки в реальності все набагато складніше, ніж може здатися на перший погляд.

Отже, щоб зрозуміти, як позбутися залежності від соціальних мереж, потрібно розібратися в тому, в яких ситуаціях можна вважати використання соцмереж саме залежністю. І до якого моменту кількість проведеного часу в соціальній мережі знаходиться в межах норми.

Якщо говорити про загальну статистику, то сьогодні 80 відсотків усього населення земної кулі, яке має акаунти в соціальних мережах, заходять туди хоча б раз на добу. Там вони проводять близько години. Якщо у людини немає залежності, то цього часу їй цілком вистачає, щоб переглянути стрічку, щось прочитати, написати повідомлення. Також багато хто користується месенджерами соціальних мереж, щоб спілкуватися з людьми. Якщо це спілкування не заважає життю, то його не можна назвати залежністю. Оскільки месенджер використовується для комунікації, вирішення робочих питань, спілкування з друзями, які знаходяться далеко та інше.

А коли ж виникає залежність і що говорить про те, що людина вже не може відірватися від соцмережі? Першим «дзвіночком» можна вважати тривожність, що з’являється через очікування лайків і дизлайков під своїми постами. Через це людина постійно заходить в мережу, перевіряє перегляди, щомиті переживає і не може сконцентруватися ні на чому іншому.

Така поведінка часто спостерігається у 32-х відсотків користувачів мережі. 82 відсотки з них – це люди, яким вже більше 25-ти років. Тобто, їх поведінку не можна списати на перехідний вік, максималізм. Це повністю сформовані особистості, у яких починає розвиватися захворювання і їм вже потрібне лікування перших стадій залежності від соціальної або соціальних мереж. У деяких людей спостерігається залежність тільки від однієї мережі, наприклад Фейсбук або Інстаграм. А інші проводять час за постійним гортання стрічки в декількох соціальних мережах. Такі люди знаходяться в мережі з ранку до вечора, часто через це починаються проблеми з роботою, соціалізацією, особистим життям.

Варто відзначити, що саме перед соціальними мережами людям встояти найважче. Після проведення досліджень і анкетувань, вчені визначили, що більшість опитаних, в списку речей, перед якими складно встояти, на перше місце поставили саме соцмережі. У той час як сигарети або алкоголь вони відправили на останні позиції.

Отже залежність від однієї або декількох соціальних мереж – це дійсно реальна проблема. І якщо її вчасно не вирішити, то людина може залишитися одна, без сім’ї, друзів, роботи і в стані постійної тривоги.

Ще одна проблема, з якою люди часто стикаються через залежність – це невдоволення собою. За статистикою, 75 відсотків користувачів Фейсбук незадоволені тим, як вони виглядають. Так стається через те, що вони дивляться фотографії інших людей, порівнюють себе з ними і у них сильно знижується самооцінка. А це може призвести до апатії, депресивних розладів і багатьох інших проблем, через які люди не можуть насолоджуватися реальним життям, реалізовувати себе.

Тому залежність сучасних людей від соціальної мережі є реальною загрозою для психіки. І якщо стає зрозуміло, що людина перестала використовувати Фейсбук або Інстаграм, як звичайну розвагу, а буквально їм живе, потрібно негайно щось робити. Інакше це може призвести до дуже серйозних наслідків, навіть суїцидів.

Але мало просто усвідомити, що соціальні мережі, а точніше нескінченне проведення часу в них – це залежність. Також варто знати про те, що є кілька стадій залежності. Така інформація допоможе швидше визначити, що людина почала занурюватися в віртуальний світ, замінювати їм реальний, і вчасно звернутися до фахівців.

 Сильна залежність від соцмереж: стадії

Є десять стадій розвитку залежності, про які ми зараз коротко розповімо. До речі, відразу ж варто відзначити, що у всіх користувачів є залежність, але у більшості вона далека до критичної, тому немає причин хвилюватися.

 1. Людина веде аккаунт, але не особливо замислюється про те, щоб в ньому щось викладати. Використовує соцмережі для спілкування і витрачає на це близько години в день.
 2. Проводить в соцмережі годину, але більше уваги приділяє веденню сторінки.
 3. Починає грати в браузерні ігри, проводить в соціальній мережі близько 2-х годин.
 4. Починає додавати всіх підряд в друзі, щоб похвалитися їх кількістю. Знаходиться в онлайні більше 2-х годин.
 5. Дуже багато грає в ігри постійно додає друзів.
 6. Часто переживає через те, як виглядає сторінка, намагається зробити її ідеальною, багато грає.
 7. Починає порівнювати реальне життя з віртуальним. Знаходиться онлайн багато годин поспіль.
 8. Стає дуже залежною від коментарів, постійно сама щось коментує, переживає, якщо їй не ставлять лайки і нічого не пишуть. Завжди намагається бути в курсі всіх подій в мережевому житті друзів.
 9. Думає тільки про те, як виглядає її сторінка і що там відбувається. Про реальну поведінку, зовнішній вигляд замислюватися перестає.
 10. Не звертає ніякої уваги на реальних друзів, родину, роботу. Живе тільки соцмережею. Постійно перебуває онлайн і не може випустити телефон з рук навіть на пару годин.

Якщо ви помічаєте, що хтось із близьких або ви самі став замінювати реальний світ – віртуальним, потрібно відразу ж звертатися за допомогою до фахівців. Тому що така залежність – це результат певних психологічних проблем, які обов’язково потрібно вчасно вирішити. Лікування від ігрової залежності відрізняється від лікування від наркоманії,  але має загальні методи.

Ваш близька людина став жертвою залежності?

  *Ваші особисті дані не будуть передані 3-им особам
  Анонімна консультація

   Замовити